Math Class Descriptions

All | Math | Science/Technology | Extracurricular | History/Humanities | Art/Music | Language Arts | Foreign Languages

Showing 3 classes

Brain Games: Puzzles, Riddles & Brain Teasers

Quarter 4: Starts on March 20, 2019

Class Time: 12:00 pm      Duration: 55 min

Instructor: David Chelf

Grade Range: 3rd-4th

Prerequisites:

ALL NEW puzzles, games, and riddles each week! Students will develop their mathematical thinking and problem-solving skills while having loads of fun in class! Hands-on activities may use cards, dice, coins, cubes, toothpicks, and of course, lots of numbers. Every activity is in essense a math problem, and students will learn tips and techniques for tackling the challenges. Race to sum numbers in the game "Thirty One"; take turns moving squares on a grid in "Cartesian Chase"; and use lines to separate colors in the game "Patchwork." How many squares- of all sizes- are there on chess board? For each puzzle, students will learn to ask, "what is the winning strategy?" or "what is the fewest number of moves?"
For each new puzzle, game, and riddle, students will learn concepts and strategies that they can apply to solving ANY math challenge, such as: the phases of solving a problem, what to do when you get stuck, how to make predictions, how to generalize from specific cases, and how to become your own questioner. Through these weekly activities, students will learn that math isn t just something done at a desk with pencil and paper, but is present everywhere you look, and that the ability to think mathematically can not only be useful, but also fun!

6 students must enroll in order for this class to be held. Price: $132.00

Mental Math: Logic and Reasoning Puzzles & Challenges

Quarter 4: Starts on March 20, 2019

Class Time: 11:00 am      Duration: 55 min

Instructor: David Chelf

Grade Range: 5th-6th

Prerequisites:

ALL NEW puzzles, games, and riddles each week! Students will develop their mathematical thinking and problem-solving skills while having loads of fun in class! Hands-on activities may use cards, dice, coins, cubes, toothpicks, and of course, lots of numbers. Every activity is in essense a math problem, and students will learn tips and techniques for tackling the challenges. Race to sum numbers in the game "Thirty One"; take turns moving squares on a grid in "Cartesian Chase"; and use lines to separate colors in the game "Patchwork." How many squares- of all sizes- are there on chess board? For each puzzle, students will learn to ask, "what is the winning strategy?" or "what is the fewest number of moves?"
For each new puzzle, game, and riddle, students will learn concepts and strategies that they can apply to solving ANY math challenge, such as: the phases of solving a problem, what to do when you get stuck, how to make predictions, how to generalize from specific cases, and how to become your own questioner. Through these weekly activities, students will learn that math isn t just something done at a desk with pencil and paper, but is present everywhere you look, and that the ability to think mathematically can not only be useful, but also fun!

6 students must enroll in order for this class to be held. Price: $132.00

Real Life Math: Working with Rates and Ratios

Quarter 4: Starts on March 20, 2019

Class Time: 1:00 pm      Duration: 55 min

Instructor: Katherine Hoeck

Grade Range: 7th-8th

Prerequisites:

Rates and ratios are used everyday, in all aspects of "real" life! Which size Dominoes pizza has the highest crust-to-cheese ratio? What is the ratio of lucky green M&Ms to other colors in a bag of the candies? How long will it take you to get to Virginia beach if the traffic on I-95 is only moving 35 mph? Students will practice the computational operations of manipulating and converting rates and ratios with everyday examples. Students will learn symbolically what rates and ratios stand for but will use real world applications to become comfortable moving from written word problems to mathematical representations. Each skill will be reviewed in isolation, with tips and tricks taught and then applied to the word problems. Understanding rates and ratios is a middle school math skill that students should have before moving into pre-algebra.

6 students must enroll in order for this class to be held. Price: $132.00

3 events displayed.